Wakacje zagraniczne powracają po zniesieniu ograniczeń – gdzie możesz się udać?

Ograniczenia w podróżowaniu stopniowo łagodzą się od początku wiosny – podróżowanie po dużej części Wielkiej Brytanii jest teraz dozwolone, a niektóre zagraniczne wakacje zostały wznowione.

Po zniesieniu ograniczeń wprowadzono zestaw zasad. Przed dokonaniem rezerwacji należy pamiętać o trzech kluczowych kwestiach:

  • Sprawdź system sygnalizacji świetlnej w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się, co musisz zrobić po powrocie. Ważne jest, aby pamiętać, że przepisy dotyczące sygnalizacji świetlnej nie dają pełnego obrazu, ponieważ dotyczą przede wszystkim tego, co musisz zrobić po powrocie do Wielkiej Brytanii, więc musisz również wykonać poniższe czynności.
  • Sprawdź porady brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy podróżowanie jest bezpieczne. Ma to kluczowe znaczenie dla ochrony ubezpieczenia podróżnego i Twoich praw do zwrotu pieniędzy. Jeśli Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza „wszystkie podróże poza niezbędnymi” lub „wszystkie podróże”, nie powinieneś jechać, a to może spowodować zwrot pieniędzy – zobacz więcej o prawach do zwrotu pieniędzy, jeśli Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami poniżej. Podróżowanie wbrew poradom może również spowodować unieważnienie ubezpieczenia.
  • Pamiętaj, że nawet jeśli rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że podróżowanie jest w porządku, nie ma gwarancji, że miejsce docelowe wpuści Cię (a wiele tego nie zrobi). Na przykład Australia znajduje się na zielonej liście z perspektywy Wielkiej Brytanii, ale nie wpuszcza wczasowiczów. Nawet tam, gdzie nie ma całkowitego zakazu, mogą obowiązywać inne ograniczenia, np. może być konieczne przedstawienie negatywnego testu na koronawirusa i poddanie kwarantannie przyjazd. Sprawdź najnowsze informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także bezpośrednio w samym kraju (lub na stronie internetowej ambasady Wielkiej Brytanii).

Wciąż panuje ogromna niepewność, ponieważ zasady mogą się nieoczekiwanie zmienić. Zasadniczo przed dokonaniem rezerwacji ważne jest, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz ryzyko finansowe i dokonywać rezerwacji w miarę możliwości elastycznie.

W Anglii wakacje na terenie kraju są dozwolone, a od 19 lipca nie ma ograniczeń co do liczby osób, z którymi można podróżować.

Możesz również opuścić Anglię, aby podróżować do innych części Wielkiej Brytanii, Jersey, Guernsey, Wyspy Man lub Republiki Irlandii – ale opiera się to na zasadach obowiązujących w tych regionach, które pozwalają ludziom z Anglii na wjazd, więc sprawdź przed dokonaniem rezerwacji.

Dozwolone są również niektóre wakacje za granicą, a w przypadku podróży międzynarodowych przyjęto system „sygnalizacji świetlnej”.

Jak działa system sygnalizacji świetlnej do powrotu do Wielkiej Brytanii

Wyjazd z Wielkiej Brytanii na wakacje za granicę nie jest już nielegalne. W ramach systemu nowych przepisów dotyczących podróży międzynarodowych kraje zostały zaklasyfikowane do jednej z trzech wymienionych poniżej kategorii. Rząd twierdzi, że jego listy sygnalizacji świetlnej opierają się na takich czynnikach, jak odsetek zaszczepionej populacji kraju, wskaźnik infekcji, występowanie wariantów budzących obawy oraz dostęp kraju do wiarygodnych danych naukowych.

Obecnie miejsca docelowe są generalnie klasyfikowane w ten sam sposób przez Anglię, Irlandię Północną, Szkocję i Walię, chociaż może to ulec zmianie w przyszłości, ponieważ listy będą przeglądane co trzy tygodnie. Rząd powiedział również, że „nie zawaha się działać natychmiast”, jeśli dane wykażą, że zmieniły się oceny ryzyka krajów. Sam system sygnalizacji świetlnej również zostanie formalnie zweryfikowany nie później niż 31 lipca i 1 października.

19 lipca nastąpiła duża zmiana w przepisach – osoby powracające z „bursztynowych” miejsc nie muszą już poddawać się kwarantannie, jeśli są mieszkańcami Wielkiej Brytanii i albo są w pełni zaszczepione w Wielkiej Brytanii co najmniej 14 dni temu, albo mają mniej niż 18 lat.

W pełni zaszczepieni przybysze z Francji muszą jeszcze poddać się kwarantannie

W piątek 16 lipca rząd ogłosił ważny wyjątek od zmiany zasad listy bursztynowej, która weszła w poniedziałek 19 lipca. Mimo że Francja jest na bursztynowej liście, przyjazd stamtąd będzie podlegał innym regułom.

Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i podróżujesz z Francji do Wielkiej Brytanii od poniedziałku 19 lipca, nadal będziesz musiał izolować się przez okres do 10 dni i zdawać testy drugiego i ósmego dnia po przyjeździe.

W Anglii będziesz mieć możliwość wcześniejszego zakończenia samoizolacji poprzez zdanie testu w piątym dniu.

Aktualną listę krajów na zielonej i bursztynowej liście znajdziesz na stronie gov.uk tutaj.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Gov.uk.

Dodaj komentarz