W Wrexham to się mieszkało!

Wrexham jest jedyne w swoim rodzaju: nie jest za duże, nie przytłacza wielkością; jednocześnie mieszczą się w nim i jego okolicach dwa wyjątkowo atrakcyjne turystycznie zamki, dzięki którym Wrexham może wprawiać w zazdrość inne miasta i wzbudzać życzenia, żeby się z nimi podzieliło, skoro ma aż dwa. Mowa, rzecz jasna, o Erddig Hall i Chirk Castle.

Pierwszy z nich znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych dworów w całej Wielkiej Brytanii. W 2003 roku został ogłoszony „Britain’s second finest” w plebiscycie zorganizowanym przez czytelników Radio Times oraz widzów wyemitowanego przez Channel 5 programu „Britain’s Finest Stately Homes”. W 2007 wspiął się na sam szczyt, zostając wybranym na UK’s favourite Historic House przez Britain’s Best.

Najważniejsze atrakcje jakie Erddig ma do zaoferowania odwiedzającym to wystawa poświęcona relacji dawnych właścicieli posiadłości – rodziny Yorke – z ich służbą, którą darzyli nadzwyczajnym szacunkiem; drugim obiektem zachwytów jest 1200-akrowy ogród w stylu francuskim, przez wielu uwielbiany i opisywany jako piękny o każdej porze roku. Erddig Hall nabiera jeszcze więcej niezwykłej wartości poprzez fakt, że kilka lat przed przekazaniem go do National Trust w pobliskiej kopalni węgla zawalił się szyb, co spowodowało osiadanie gruntu aż o 1.5m, które mogło być katastrofalne w skutkach dla zabytku.

Konstrukcja budynku została jednak wzmocniona, dzięki czemu może on cieszyć turystów do dziś. Dla tych, którzy lubią zwiedzać nie tylko najpopularniejsze i najsłynniejsze zabytki, doskonałym wyborem będzie Chirk Castle, miejsce bez wątpienia cichsze i spokojniejsze, ale na pewno nie nudne. Zamkowi dodaje charakteru jego wiek – jest dużo starszy od Erddig Hall, bo został wybudowany jeszcze w średniowieczu.

Do obydwu zamków bez problemu dostaniemy się z centrum Wrexham. Erddig jest od niego oddalone o zaledwie 2 mile, zatem możemy wybrać się tam spacerem. Natomiast do Chirk Castle dotrzemy, jadąc pociągiem z dworca Wrexham General do stacji Chirk (jazda zajmie zaledwie 13 minut), którą od samego zamku dzieli jeszcze około 2-milowy spacer.

Dodaj komentarz