Uwaga na fałszywe banknoty pięciofuntowe

Minęło już trochę czasu od momentu wprowadzenia nowych, plastikowych banknotów pięciofuntowych, więc zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić w codziennym użytkowaniu. Jest to pierwszy polimerowy banknot wprowadzony do obrotu w UK. Czy wiemy jednak, jak rozpoznać sfałszowany egzemplarz?

Z testem tym poradził sobie doskonale Peter Fowler, mieszkaniec Port Talbot. Banknot, o którym mowa, otrzymał jako część reszty w pubie. Podczas wkładania banknotu do kieszeni poczuł, że coś się nie zgadza. W dotyku banknot przypominał bardziej plastikową torebkę na zakupy lub coś podobnie cienkiego. Zaalarmowany podjął się bardziej dogłębnej inspekcji nominału. Oględziny wykazały brak grafiki przedstawiającej zegar Big Ben w przezroczystym okienku oraz ubytki farby na wizerunku królowej. Po porównaniu z oryginalnym banknotem okazało się także, że w miejscu srebrnego paska znajduje się zielony. Mężczyzna przyznaje jednak, że gdyby otrzymał ten banknot w pliku z innymi, pewnie nic nie wzbudziłoby jego podejrzeń. [[inline-banner]]

Jak więc rozpoznać prawdziwość banknotu pięciofuntowego?

Oto oficjalne wskazówki:

  • Sprawdź, czy w przezroczystym okienku widoczny jest wizerunek królowej,
  • Sprawdź, czy Big Ben jest złoty z przodu i srebrny z tyłu banknotu,
  • Sprawdź, czy napis pod okienkiem zmienia się po przechyleniu z Five na Pounds,
  • Sprawdź, czy korona widoczna jest w 3D,
  • Sprawdź banknot pod światłem ultrafioletowym,
  • Sprawdź obecność foliowego kółka z napisem BLENHEIM z tyłu banknotu,
  • Jeśli masz podejrzenia co do oryginalności banknotu, pobierz oficjalną aplikację Bank of England, która ci w tym pomoże.

 

Źródło: https://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/shopper-given-fake-plastic-five-14649962

 

Dodaj komentarz