Thomas Cook: Co zrobić, jeśli jesteś na wakacjach lub masz rezerwację po upadku operatora

Urząd Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority) utworzył stronę internetową thomascook.caa.co.uk, aby pomóc klientom

Najgorsze obawy o przyszłość Thomasa Cooka zostały potwierdzone, gdy firma ogłosiła obowiązkową likwidację.

Kliknij tutaj jeśli jesteś na wakacjach upadlej linij

Ile osób jest na wakacjach upadłej linii?

Urząd Lotnictwa Cywilnego powiedział, że obecnie ponad 150 000 brytyjskich klientów korzysta z wakacji Thomas Cook za granicą – prawie dwa razy więcej niż repatriacji po upadku Monarch w 2017 roku. Szacuje się, że kolejne miliony straciły swoje rezerwacje w przyszłości.

Co stanie się z klientami już na wakacjach?

CAA powiedziało, że rząd poprosił je o uruchomienie programu repatriacji w ciągu najbliższych dwóch tygodni, zaczynając od poniedziałku do niedzieli, 6 października.

Departament Transportu poinformował, że wszyscy klienci przebywający obecnie za granicą z Thomas Cook, którzy zostaną zarezerwowani na powrót do Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dwóch tygodni, zostaną przywiezieni do domu jak najbliżej zarezerwowanej daty powrotu.

Koszty klientów pakietów wakacyjnych Thomas Cook również zostaną pokryte przez przez rząd, za pośrednictwem funduszu powierniczego Air Travel lub programu Atol. Klienci obecnie za granicą nie powinni podróżować na lotnisko, dopóki ich lot do Wielkiej Brytanii nie zostanie potwierdzony na specjalnej stronie internetowej thomascook.caa.co.uk.

Co z tymi, którzy mają rezerwacje i jeszcze nie podróżują?


Wszystkie rezerwacje zostały anulowane i, zgodnie z CAA, klienci Thomas Cook w Wielkiej Brytanii, którzy jeszcze nie podróżowali, nie powinni jechać na lotnisko, ponieważ wszystkie loty opuszczające Wielką Brytanię zostały uziemione.


Kto za to zapłaci?


Kiedy Monarch Airlines upadł w październiku 2017 r., Rząd wydał 60 milionów funtów na wynajęcie samolotów, aby zabrać pasażerów do domu. Nie podano liczby, ale sprowadzenie pasażerów Thomasa Cooka będzie prawdopodobnie kosztować więcej.


Co to jest program Atol?


Atol zapewnia ochronę wczasowiczom w przypadku upadku firm turystycznych.

Jakie rodzaje rezerwacji są chronione? Program chroni większość podróży zarezerwowanych jako pakiet, takich jak loty i zakwaterowanie, lub loty i wynajem samochodu. Dotyczy to również niektórych rezerwacji tylko na przelot, szczególnie gdy bilety nie są odbierane natychmiast.


Jaką ochronę oferuje?


Jeśli firma upadnie podczas Twoich wakacji, program upewni się, że możesz zakończyć wakacje i wrócić do domu. Klienci, którzy nie opuścili jeszcze domu, otrzymają zwrot pieniędzy lub urlop zastępczy.


Co mogę zrobić, jeśli moja podróż nie jest chroniona przez Atol?


W normalnych okolicznościach pasażerowie, którzy nie są objęci ochroną ATOL, zostaną poproszeni o znalezienie i opłacenie własnej drogi do domu.

Wczasowicze mogą zazwyczaj zwrócić się do dostawcy karty kredytowej lub debetowej o zwrot kosztów. Nie wszystkie polisy ubezpieczenia podróży zapewniają ochronę na wypadek upadku firmy. Ale w tym przypadku DfT powiedział, że wszyscy na wakacjach Thomasa Cooka z powrotnym lotem do Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch tygodni zostaną bezpłatnie zabrani do domu, bez względu na to, czy są objęci ochroną Atol, czy nie, niezależnie od ich narodowości.


Co stanie się ze sklepami Thomasa Cooka?


Thomas Cook ma około 600 sklepów przy głównych ulicach Wielkiej Brytanii, które mają zostać zamknięte. Thomas Cook Group zatrudnia około 21 000 osób w 16 krajach.

Co z liniami lotniczymi?
Wszystkie loty zostały odwołane, zgodnie z CAA.

Dodaj komentarz