Sunak ogłasza granty o wartości do 9000 funtów

Kanclerz Rishi Sunak ogłosił dzisiaj jednorazową dotację o wartości do 9 000 funtów dla firm z branży handlu detalicznego, hotelarstwa i wypoczynku w ramach pakietu wsparcia o wartości 4,6 mld funtów, który ma pomóc firmom w przejściu ostatniego lockdownu.

Sunak ujawnił nowe wsparcie dla borykających się z problemami sektorów Wielkiej Brytanii, które najbardziej ucierpiały z powodu ograniczeń Covid, które będą musiały zostać zamknięte z powodu nowej blokady krajowej.

Firmy zajmujące się handlem detalicznym, hotelarstwem i wypoczynkiem będą mogły otrzymać jednorazowe dotacje do 9 000 funtów na lokal.

Ogłoszenie pojawiło się wczoraj rano po tym, jak premier nałożył nowe, twarde środki blokujące, które prawdopodobnie potrwają co najmniej do połowy lutego.

Jednorazowa dotacja będzie otwarta dla firm z branży hotelarskiej, detalicznej i rekreacyjnej zmuszonych do zamknięcia swoich drzwi, a kwota zostanie oceniona na podstawie podlegającej opodatkowaniu wartości lokalu (VOA).

  • 4000 GBP dla firm o podlegającej opodatkowaniu wartości do 15000 GBP
  • 6000 GBP dla firm o wartości podlegającej opodatkowaniu od 15 000 GBP do 51 000 GBP
  • 9 000 GBP dla firm o wartości ponad 51 000 GBP podlegającej opodatkowaniu

Ponadto Sunak przeznaczył kolejne 594 mln funtów dla władz lokalnych i zdecentralizowanych administracji. Fundusze te będą wspierać firmy, które nie kwalifikują się do jednorazowej dotacji, a osoby zainteresowane są zachęcane do składania wniosków do władz lokalnych.

Sunak zdał sobie sprawę, że nowy szczep wirusa stanowi „ogromne wyzwanie” i wymaga „szybkich działań”, dlatego ogłaszają „kolejny zastrzyk gotówki na wsparcie firm i miejsc pracy do wiosny”.

„Pomoże to firmom przetrwać nadchodzące miesiące – a co najważniejsze, pomoże utrzymać miejsca pracy, dzięki czemu pracownicy będą gotowi do powrotu, gdy będą mogli ponownie otworzyć”.

Dodaj komentarz