Przesyłki UE do UK – nowe zasady po Brexit

Czytelniczka gazety The Guardian w UK napisała:

“Moja córka 30 grudnia kupiła przez Internet kilka odbitek i ramek ze Szwecji. Koszt (z VAT) wyniósł 71,74 GBP z „darmową dostawą”, którą zapłaciła. DHL poinformował ją, że należne jest „cło przywozowe” w wysokości 25,34 funta – ponad jedną trzecią pierwotnej ceny. Czy to właśnie rząd ma na myśli mówiąc o „premii za Brexit”?

Drugi czytelnik napisał o problemie z importem butów, które kupił we Włoszech.

“Buty dotarły dzisiaj przez DHL, a po nich pojawił się tekst z informacją, że jestem winien 131 funtów cła przywozowego. Dlaczego nic na to nie wskazywało, kiedy je zamawiałem? Ponadto, do czego mam prawo, jeśli odeślę jedną parę z powrotem?”

Teraz, gdy okres przejściowy dobiegł końca, cła i podatek VAT od importu są nakładane na wszystkie towary powyżej 135 funtów (oraz na artykuły, takie jak alkohol, tytoń czy perfumy, które są warte mniej niż ta kwota).

Córka GW dokonała zakupu dzień przed zakończeniem okresu przejściowego, ale nowe zasady obowiązują od momentu wysyłki towarów, a nie od momentu ich zamówienia. VAT od importu jest naliczany według tej samej stawki (przeważnie 20%) jak równoważne towary w Wielkiej Brytanii. Produkty pochodzące z UE nie są objęte cłem.

Problem w tym, że rzeczy, które mogą być produkowane lub sprzedawane w UE, mogą zostać zagrożone, jeśli jakikolwiek komponent zostanie importowany z innego miejsca. Więc jeśli ramy zawierały drewno lub nity kupione, powiedzmy, w Chinach, mogą obowiązywać opłaty graniczne i nie ma sposobu, aby zwykły klient był w stanie to stwierdzić.

Jeśli wymagane jest cło, stawka będzie się różnić w zależności od dokładnego charakteru produktu. Aby się tego dowiedzieć, zajrzyj na stronę www.trade-tariff.service.gov.uk. Zarezerwuj sobie na to kilka godzin i przygotuj mocny napój.

Jeśli chodzi o buty, istnieje kilka kategorii obuwia, w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana podeszwa i jak jest przymocowana. Najwyższe stawki nakładane są na odzież, buty i żywność; na 40% towarów nie ma go wcale.

Do tego dochodzi opłata manipulacyjna pobierana przez firmę kurierską – a klienci rzadko mogą wybrać, która to jest.

Royal Mail ma stałą opłatę w wysokości 8 GBP i nie dostarczy pakunku, dopóki nie zapłacisz. DHL płaci cło i podatek VAT od importu w Twoim imieniu, ale pobiera opłatę w wysokości 2,5% cła / podatku, z minimalną opłatą w wysokości 11 GBP.

Powyższe pytania pokazują, w jaki sposób Brexit naruszył wiele praw konsumentów, które uważamy za oczywiste. Weź pod uwagę, że sprzedawca nie ostrzegł o dodatkowych opłatach.

Według Jamesa Kane’a z Institute for Government, przepisy UE dotyczące ochrony konsumentów zasadniczo nie mają zastosowania teraz, gdy Wielka Brytania opuściła UE, chociaż państwa członkowskie mogą zdecydować się rozszerzyć je na konsumentów spoza UE na mocy nowej dyrektywy zbiorczej.

Więc nie, sprzedawca niekoniecznie musi publikować ostrzeżenie dla klientów spoza bloku. A jeśli chodzi o zwrot towarów, sprzedawcy z UE mogą nie być zmuszeni do stosowania przepisów dotyczących sprzedaży na odległość, które pozwalają klientom na anulowanie w ciągu 14 dni.

„Sprzedawcy z UE mogą odmówić przyjęcia zwrotów z Wielkiej Brytanii, ponieważ mieliby wtedy kłopot z odprawą celną towarów i ubieganiem się o zwolnienie z unijnego cła importowego” – mówi Kane. „Ty, jako„ eksporter ”zwracanych towarów, będziesz musiał wypełnić formularz zgłoszenia celnego, który możesz otrzymać na poczcie.”

Ostatnim pechem RG był wybór butów, które są obciążone jednymi z najwyższych stawek celnych w wysokości 16%.

Zdjęcie Karolina Grabowska

Dodaj komentarz