HMRC wycofuje kary za spóźnienie z rozliczeniem samozatrudnienia

Brytyjski organ podatkowy po raz pierwszy uchylił kary za spóźnione składanie zeznań podatkowych od osób fizycznych, po tym, jak organizacje zawodowe ostrzegły, że dodatkowe 1,5 mln osób grozi przekroczenie tegorocznego terminu z powodu pandemii.

Około 950 000 osób spóźniło się ze złożeniem zeznań za rok podatkowy 2018-2019. Jednak HM Revenue & Customs zostało ostrzeżone, że będzie to ponad 2,5 mln przed terminem deklaracji za lata 2019-2020, który ma upłynąć 31 stycznia.

HMRC nalega, aby ludzie nadal płacili podatek od samozatrudnienia w terminie i powiedziało, że każdy, kto nie wypełnił deklaracji, powinien początkowo zapłacić szacunkową kwotę na podstawie swoich dochodów.

HMRC oświadczyło, że nie będzie naliczało kar za deklaracje 2019-2020 złożone po terminie 31 stycznia, o ile zostaną złożone do 28 lutego.

Po raz pierwszy w 24-letniej historii Self-Assessment zniesiono kary za spóźnione złożenie wniosku. W normalnych latach niezłożenie zeznania podatkowego w terminie skutkuje natychmiastową grzywną w wysokości 100 funtów, z dodatkowymi opłatami, jeśli opóźnienie trwa do trzech miesięcy lub więcej.

Posunięcie to nastąpiło po kampanii przeprowadzonej przez organizacje księgowe i podatkowe, które argumentowały, że doradcy i podatnicy mieliby trudności z dotrzymaniem terminu w tym roku z powodu wpływu Covid-19.

Grupy od miesięcy lobbowały za przedłużeniem terminu lub odstąpieniem od kar. Jeszcze w zeszłym tygodniu HMRC oparło się ich prośbom.

HMRC powiedziało, że spodziewa się, że 12,1 mln osób będzie musiało złożyć zeznania podatkowe za lata 2019-2020, a 8,9 mln już to zrobiło. Badania przeprowadzone przez Association of Chartered Certified Accountants UK szacują, że około 2,5 mln osób, czyli trzy razy więcej niż w zeszłym roku, prawdopodobnie złoży dokumenty pod koniec tego roku.

„Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do terminowego składania zeznań, abyśmy mogli obliczyć ich podatek i pomóc im, jeśli nie mogą go od razu zapłacić” – powiedział Jim Harra, dyrektor generalny HMRC.

„Ale zdajemy sobie sprawę z ogromnej presji, z jaką wielu ludzi boryka się w tych bezprecedensowych czasach i staje się coraz bardziej jasne, że niektórzy ludzie nie będą w stanie złożyć wniosku do 31 stycznia”.

Roczne odsetki w wysokości 2,6 procent będą nadal naliczane od 1 lutego od wszelkich niespłaconych zobowiązań. Za zwłokę grozi grzywna w wysokości 5% niezapłaconego podatku po 30 dniach, sześciu miesiącach i 12 miesiącach od upływu terminu.

Dodaj komentarz