Polska żąda od Niemiec zapłaty 777 miliardów funtów odszkodowania za zniszczenie kraju podczas drugiej wojny światowej

POLSKA zażądała od Niemiec odszkodowania za wywołanie w kraju dzikiej rzezi podczas drugiej wojny światowej.

Parlamentarzyści twierdzą, że niezapłacony rachunek może wynieść nawet 777 miliardów funtów z powodu ogromnej skali rzezi i zniszczeń wyrządzonych narodowi przez Adolfa Hitlera.

Szacuje się, że w okresie okupacji niemieckiej 1939–1945 zginęło ponad sześć milionów Polaków.

Stanowiło to 21 procent przedwojennej populacji, co oznacza, że Polska poniosła najwięcej związanych z wojną zgonów na jednego mieszkańca podczas najgorszego jak dotąd konfliktu.

W ostatnim etapie wojny, mściwi naziści zniszcyli 90 procent wszystkich budynków. Artefakty sztuki były albo zniszczone albo skradzione, podczas gdy prawie dwie trzecie przemysłu i ponad trzy czwarte infrastruktury zniknęło.

Niestety Warszawa zdołała uzyskać bardzo mała rekompensatę. I w przeciwieństwie do innych krajów, które poniosły okropności nazizmu, reparacje były zwrócone tylko polskim rodzinom dotkniętym Holokaustem i innymi okrucieństwami.

Nie było formalnych odszkodowań między Polską a Niemcami.

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz powiedział agencji prasowej DPA: „Są kraje, które straciły wiele razy mniej, ale otrzymały więcej odszkodowań „Czy jest to akceptowalne?”

„Nie jesteśmy nic winni”

Żądanie wyprzedza wizytę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który weźmie udział w ceremonii z okazji 80. rocznicy inwazji nazistów 1 września w Wieluniu, pierwszym polskim mieście, które zostało zaatakowane.

Suma 777 miliardów funtów została obliczona przez Prawo i Sprawiedliwość, która utworzyła komisję parlamentarną, która obliczy te sumy.

Według gazety Die Welt, prezes Arkadiusz Mularczyk zażąda opublikowania tej sumy w raporcie w dniu wizyty Steinmeiera.

Ale Niemcy upierają się, że nic nie są winne.

Wskazuje, że Polska i Związek Radziecki zgodziły się w 1953 r. na rezygnację z dalszych płatności.

Mimo to Warszawa utrzymuje, że rząd komunistyczny był pod presją Moskwy.

Według danych ministerstwa finansów do 2018 r. Niemcy wypłaciły odszkodowanie w wysokości 70 miliardów funtów innym krajom dotkniętym morderstwem nazistów.

W październiku Grecja zasygnalizowała, że wznawia roszczenia prawne przeciwko Niemcom za prawie 220 miliardów funtów w związku z okrucieństwami z II wojny światowej.

Okupacja niemiecka w latach 1941–1944 pochłonęła życie ponad 300 000 cywilów i spowodowała poważne szkody.

W kwietniu greccy deputowani zagłosowali za wywarciem nacisku na Niemcy, by wypłaciły należności.

Niemcy twierdzą, że problem został rozwiązany z rekompensatą w wysokości 115 milionów marek niemieckich w 1960 roku.

Dodaj komentarz