Radio społecznościowe – Od czego zacząć?

Jeśli jesteś zainspirowany do założenia własnej stacji radiowej w Twoim regionie, może wydawać się to trudną perspektywą. SMA jest tutaj, aby pomagać organizacjom różnego rozmiaru w Wielkiej Brytanii w świadczeniu mediów społecznościowych. Zebraliśmy zasoby i informacje, które pomogą Ci podjąć pierwsze kroki w kierunku nowej stacji.

 

Kto może założyć radio społecznościowe?

Osoby prywatne nie mają prawa do posiadania licencji. Ofcom oferuje licencje tylko zarejestrowanym firmom (lub równoważnym organom, takim jak te utworzone przez ustawę). Żadna firma lub organizacja nie może posiadać więcej niż jednej licencji radiowej społeczności. Istnieją również ograniczenia dotyczące własności między komercyjnym radiem radiowym a społecznym.

 

Radio społecznościowe nie może czerpać zysków ze swojej działalności.

Oznacza to, że zyski generowane przez radio nie mogą być przyznawane na przykład akcjonariuszom, ani też korzystne dla osób prowadzących tę działalność. Jednakże wymóg ten nie uniemożliwia płacenia pracownikom stacji. Wszelkie dochody lub nadwyżki muszą być wykorzystane na zabezpieczenie lub poprawę przyszłego świadczenia usługi radiowej lub na uzyskanie zysków społecznych / świadczeń społecznych dla docelowej społeczności stacji.

Dostępność częstotliwości

Ze względu na sukces pierwszych dwóch rund licencjonowania, Ofcom wyjaśnił, że w wielu zabudowanych obszarach miejskich w Wielkiej Brytanii, wszystkie dostępne częstotliwości FM są obecnie wykorzystywany przez inne usługi. Listę obszarów dotkniętych problemami można znaleźć na stronie Ofcom. Czytając uwagi do wytycznych, należy założyć, że wspomniane obszary dotyczą władz lokalnych, a nie powiatów historycznych czy jakiegokolwiek innego regionu geograficznego. Częstotliwości mogą się pojawić w miejscach, gdzie wcześniej nie było, na przykład w niefortunnym przypadku zamknięcia stacji. Ofcom zaktualizuje swoją witrynę internetową, jeśli ma to miejsce w Twoim obszarze.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy obszar, który chcesz pokryć, jest objęty brakiem częstotliwości, skontaktuj się z zespołem Community Radio Licensing w Ofcom, który będzie w stanie wyjaśnić wszystko dokładnie. Warto poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że możesz teraz złożyć podanie, niż stracić czas i pieniądze na sformułowanie wniosku, aby stwierdzić, że sprawy techniczne staną w twojej drodze.

Nawet jeśli znajdujesz się poza zatłoczonym regionem, możesz wykonać kilka czynności, aby zminimalizować wpływ sygnału na sąsiednie regiony i zwiększyć szanse na przydzielenie częstotliwości. Kilka stacji emituje sygnały mono na falach FM – dzięki temu zmniejsza się przepustowość sygnału przez Twój sygnał i redukuje zakłócenia w różnych kanałach. Anteny kierunkowe (takie jak dobrze znane Yagi) są również używane przez wiele grup, skutecznie ograniczając sygnały nie skierowane do społeczności docelowej. Im więcej czasu poświęcasz na Twoje propozycje transmisji, tym więcej masz szans na uzyskanie częstotliwości.

Istnieje wiele renomowanych doradców ds. Transmisji, którzy świadczą usługi na rzecz lokalnych stacji radiowych i mogą analizować Państwa wymagania i zalecić skuteczne procedury przekazywania. Ani CMA, ani Ofcom nie mogą zalecać ani popierać poszczególnych dostawców; Ofcom dostarcza listę firm, które już świadczyły usługi na rzecz stacji radiowych w pełnym wymiarze godzin.

Ofcom ma tu nieocenione zasoby, w tym ich użyteczny przewodnik “10 lat licencjonowania radiowego dla społeczności: porady dla wnioskodawców licencji”.

Czy powinienem używać AM?

Opcją oferowaną potencjalnym licencjodawcom w dotkniętych obszarach przez Ofcom jest licencjonowanie AM. Wszystkie obszary, z wyjątkiem tych wewnątrz M25, mają dostęp do kanałów AM. Jednak przed zaznaczeniem tego pola należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W większości przypadków koszty transmisji AM będą kilkakrotnie większe niż pokrycie ekwiwalentnego obszaru w FM. Wynika to głównie z większych anten i przestrzeni wymaganej – w wielu przypadkach małej lokalnej stacji AM konieczne będzie małe pole i maszt o wysokości do 20 metrów.

Kilka stacji radiowych społeczności, zwłaszcza w rejonie Londynu, z powodzeniem uruchamia popularne, cenne usługi za pośrednictwem AM. Jest jednak zdecydowanie zalecane, że jeśli uważasz, że otrzymasz licencję AM, a nie FM, skontaktuj się z renomowanym dostawcą usług transmisji i uzyskaj koszt transmisji średniofalowej.

Istnieje ogromna różnica w wymaganiach anteny między FM a AM, a także odpowiednio wyższy koszt tego działania wraz z wymaganym systemem naziemnym. Ofcom nadal ogranicza maksymalną wysokość anteny do 20 metrów w przypadku licencji wspólnotowej; to samo co w przypadku AM RSL. Wymagany jest równy poziom terenu o podobnej wielkości lub większy od wysokości promienia masztu do podstawy masztu – dlatego potrzebujesz kwadratowego łatu o powierzchni 20 m x 20 m.

W idealnej sytuacji należy zlokalizować miejsce nadajnika AM w obszarze o dobrej przewodności naziemnej, na przykład w wilgotnym gruncie, w pobliżu rzeki, jeziora lub równiny zalewowej. Jest to przeciwieństwo FM, gdzie “wysokość jest możliwa”.

Poniżej znajduje się typowa lista urządzeń wymaganych do transmisji AM:

    Maszt anteny i system nawierzchni
    Nadajnik
    Moduł strojenia anteny
    AM Audio Procesor

Typowe koszty całkowitego pakietu, w tym roboty ziemne, instalacja i dostrajanie wynoszą około 17 000 – 20 000.

Do pobrania:

 No Name       Link
1. Aplikacja o rejestrację aplikacja.pdf
2. Wytyczne dla stacji radiowych społeczności, które chcą wykorzystać czas wolontariatu w ramach obrotu stacjami Radio społecznościowe: wkład wolontariuszy.pdf
3.    
4.    

 

 

Dodaj komentarz