Mount Snowdon

Gdyby ktoś zestawił Wrexham i Mount Everest, wydawałoby się że celowo wymienił obok siebie miejsca pasujące do siebie „jak piernik do wiatraka”.Dzieli je 4700 mil odległości w linii prostej i 8769 metrów różnicy wysokości nad poziomem morza. Jeżeli jednak znamy co nieco geografię okolic Wrexham, takie zestawienie nie będzie dla nas pozbawione sensu.

Zaledwie 50 mil na zachód od Wrexham, raptem półtorej godziny drogi samochodem, ku niebu wznosi się góra, na której Edmund Hillary przygotowywał się do swojego wejścia na Mount Everest w 1953 roku. Poligon, na którym himalaista trenował przed zwycięskim atakiem na Everest, nosi imię Snowdon. Szczyt góry osiąga wysokość 1085 m n.p.m., co stawia Snowdon na trzecim miejscu pod tym względem na Wyspach Brytyjskich. Liczba może nie wygląda imponująco, ale Snowdon ma znacznie lepsze atuty do zaimponowania niż chłodne, puste liczby.

W przeciwieństwie do Mount Everestu pozwala przyjemnie spędzić czas nie tylko twardzielom po miesiącach przygotowań, ale praktycznie każdemu. Turyści preferujący łagodniejsze podejścia polubią szlak Llanberis Path. W Llanberis swój początek ma również trasa jedynej w Wielkiej Brytanii zębatej kolejki – Snowdon Mountain Railway. Na szczyt góry możemy zatem dostać się także parowozem albo kolejką z lokomotywą spalinową.

Wędrowcom spragnionym nieco większych wyzwań spodoba się szlak Miners’ Track prowadzący na szczyt z miejscowości Pen-y-Pass. Wielbiciele jeszcze mocniejszych wrażeń mogą pokusić się o wejście na Snowdon trasą przez grań Crib Goch. Na koniec, grzechem byłoby nie wspomnieć o atrakcji, jaką Snowdon oferuje miłośnikom wspinaczki – na jego północnej flance znajduje się klif Clogwyn Du’r Arddu, uznawany przez wielu za najlepszą naturalną ścianę wspinaczkową w Wielkiej Brytanii.

2 komentarze do “Mount Snowdon

Dodaj komentarz