Tysiące protestują przeciwko zmianom w sądownictwie

Ratusz ogłosił, że przed pałacem prezydenckim zebrało się 50 tysięcy osób, kiedy policja oświadczyła że było ich tylko 14 tysięcy. Dziesiątki tysięcy Polaków zebrało się na ulicach kraju w czwartek w nocy by zaprotestować przed zmianami w sądownictwie.

Sceptycy twierdzą, że takie zmiany podważą niezależność sądownictwa w Polsce. Tysiące ludzi protestowały w większości dużych miast by pokazać, że nie zgadzają się na zmiany zaproponowane przez rząd. Była to największa demonstracja od kiedy rząd przedstawił założenia w ostatnią środę. Krzycząc “zjednoczona opozycja” i “tu jest Polska” tłumy starały się przekonać prezydenta Andrzeja Dudę do veto.

Ustawa sądu najwyższego została wprowadzona w życie w ciągu 24 godzin po tym jak komisja europejska powiedziała że poprosi inne kraje członkowskie o wydanie formalnego ostrzeżenia dla Polski jeśli PiS będzie kontynuował ze swoimi planami. Donald Tusk – głowa parlamentu europejskiego jak również Jarosław Kaczyński – były premier, powiedzieli, że zmiany w sądownictwie znaczyły by że Polska zostanie ostatecznie wymarginowana w Europie i nakłaniali prezydenta Dudę aby pomógł znaleźć kompromis w tej sprawie.

Dodaj komentarz