Trzecia dotacja dla osób samozatrudnionych – jak uniknąć pułapek

Rząd pomógł wielu osobom samozatrudnionym “utrzymać się na powierzchni” podczas pandemii, a po drugiej blokadzie w Wielkiej Brytanii został zmuszony do przedłużenia płatności na 2021 r.

Najnowsza runda rządowego programu wsparcia dochodów z tytułu samozatrudnienia (SEISS) zostanie otwarta dla wniosków w poniedziałek, 30 listopada.

Program zapewnia podlegające opodatkowaniu dotacje dla kwalifikujących się samozatrudnionych, którzy zauważyli, że koronawirus wpłynął na ich działalność.

Rishi Sunak chciał wycofać wsparcie w miarę zbliżania się zimy, ale po wprowadzeniu drugiej blokady rząd był zmuszony przedłużyć płatności na 2021 r.

Kto może ubiegać się o trzecie stypendium i kiedy mogę się ubiegać?

Nowa dotacja obejmuje okres od 1 listopada do 31 stycznia, a kwota, o którą możesz się ubiegać, wzrosła do 80% średnich miesięcznych zysków z handlu w ciągu 3 miesięcy, ograniczając się do 7500 GBP.

Aby móc złożyć wniosek, musisz złożyć zeznanie podatkowe za rok 2018/19, średni zysk handlowy nie może przekraczać 50000 GBP rocznie, a co najmniej połowa dochodu musi pochodzić z samozatrudnienia.

Możesz ubiegać się o trzecią dotację, jeśli się kwalifikujesz, nawet jeśli nie złożyłeś wniosku o pierwszą lub drugą dotację.

HM Revenue & Customs pisze do poniedziałku do wszystkich potencjalnie uprawnionych do składania wniosków. Od 30 listopada będzie można składać wnioski za pośrednictwem rządowego portalu roszczeń.

Będziesz potrzebować:

  • Unique Tax Reference (UTR)
  • National insurance number
  • Identyfikator użytkownika i hasło Government Gateway
  • Dane bankowe
  • Aby pomóc systemom radzić sobie, otrzymasz czas na złożenie wniosku od poniedziałku 30 listopada do piątku 4 grudnia, ale jeśli go przegapisz, będziesz mieć czas do 29 stycznia 2021 r.

Co zmieniło się w kryteriach kwalifikowalności do 3. rundy trzeciej programu wsparcia dla osób pracujących na własny rachunek?

W porównaniu z poprzednimi dwoma dotacjami kryteria składania wniosków są tym razem bardziej rygorystyczne, a osoby wykluczone z dwóch pierwszych dotacji są nadal wykluczone.

Nie chodzi już tylko o „negatywny wpływ” – teraz należy się spodziewać „znacznego obniżenia zysków”.

Mogłeś doświadczyć znacznego spadku zysków z powodu „zmniejszonego popytu, aktywności lub zdolności” lub z powodu tymczasowej niezdolności do handlu.

Kontrastuje to z najbardziej hojnym wymogiem pierwszej i drugiej dotacji, jakim byl „niekorzystny wpływ”. Oznacza to, że tym razem nie możesz twierdzić, że jedynym skutkiem są zwiększone koszty dla Twojej firmy, na przykład zakupu maseczek na twarz i środków czystości.

Nadal istnieje szeroki zakres scenariuszy, w których możesz jednak ubiegać się o odszkodowanie, na przykład jeśli otrzymujesz polecenie samodzielnej izolacji, co znacznie zmniejsza zyski.

Pobierasz Universal Credit?

Termin złożenia wniosku SEISS jest ważny dla osób ubiegających się o Universal Credit. Najlepszym rozwiązaniem może być opóźnienie ubiegania się o SEISS, ponieważ pieniądze, które otrzymasz z grantu, zostaną sklasyfikowane jako dochód, co może spowodować zmniejszenie płatności Universal Credit.

Dodaj komentarz