Święta z koronawirusem: Kogo możesz odwiedzić?

W okresie Bożego Narodzenia ograniczenia koronawirusa zostaną złagodzone, aby umożliwić ludziom mieszanie się z nieco szerszym kręgiem rodziny i przyjaciół.

W całej Wielkiej Brytanii ludzie będą mogli tworzyć „bańki” w trzech gospodarstwach domowych w ciągu pięciu dni, chociaż eksperci ds. Zdrowia zachęcają ludzi do uważnego przemyślenia tego, z kim się mieszają.

Kto może być w Twojej świątecznej bańce, zależy od tego, gdzie jesteś.

Kogo mogę zobaczyć?

Między 23 a 27 grudnia trzy gospodarstwa domowe w „świątecznej bańce” mogą mieszać się w pomieszczeniach i przenocować.

Irlandia Północna ma okno od 22 do 28 grudnia, aby zapewnić czas na podróżowanie między narodami.

“Support bubbles” mogą się spotkać:

  • We wzajemnych domach
  • W miejscu kultu/religijnym
  • W zewnętrznej przestrzeni publicznej lub ogrodzie

Jakie są zasady dotyczące baniek bożonarodzeniowych?

“Bubble” ustalamy na cały okres świąt. Nie można mieszać z dwoma domami w Boże Narodzenie i dwoma różnymi w drugi dzień. Gospodarstwa domowe w Twojej świątecznej bańce nie mogą spędzać czasu z nikim innym.

Szkocki rząd twierdzi, że bańki świąteczne powinny mieć maksymalnie osiem osób, nie licząc dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Inne części Wielkiej Brytanii nie ograniczają liczby osób, chociaż angielskie wytyczne mówią, że powinno to być „tak małe, jak to tylko możliwe”.

Zasady określające, co liczy się jako „gospodarstwo domowe”, zależą również od tego, gdzie się znajdujesz:

  • W Anglii, jeśli utworzyłeś bańkę wsparcia (“Support Bubble”) z innym domem, liczy się to jako jedno gospodarstwo domowe, więc możesz połączyć się z dwoma innymi gospodarstwami domowymi w świątecznej bańce.
  • Szkockie wytyczne mówią, że każda bańka bożonarodzeniowa nie powinna zawierać więcej niż jedn9 „rozszerzone gospodarstwo domowe”.
  • Osoby, które się izolują, nie powinny dołączać do świątecznej bańki. Jeśli ktoś uzyska wynik pozytywny lub ma objawy koronawirusa do 48 godzin po ostatnim spotkaniu świątecznej bańki, każdy musi się izolować.

Czy mieszanie się to dobry pomysł?

Rząd twierdzi, że nawet jeśli jest to zgodne z zasadami, spotkania z przyjaciółmi i rodziną w okresie Bożego Narodzenia będą „osobistą oceną”. Oznacza to że sam musisz stwierdzić czy jest to dla Ciebie bezpieczne.

„Z punktu widzenia zdrowia publicznego… myślę, że to błąd” – powiedziała BBC Breakfast ekspert ds. Zdrowia publicznego, prof. Linda Bauld.

„Mimo że wolno nam to robić, myślę, że ludzie muszą bardzo uważnie przemyśleć, czy mogą zobaczyć bliskich na zewnątrz, czy też zrobić to w bardzo, bardzo skromny sposób”.

Dodaj komentarz