Protesty rozlały się na cały świat – nagranie z Birmingham

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny w Polsce wydał orzeczenie, że zapis ustawy z 1993 roku, który daje możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Orzeczenie, które zostało opublikowane, wywołało szeroką falę protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce. Manifestujący codziennie wychodzą na ulice wielu miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie (także w Całej Wielkiej Brytanii i Birmingham), stosując m.in. blokady w ruchu drogowym, podnosząc hasła przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz antyrządowe, antyklerykalne i antykatolickie (domagając się rozdziału Kościoła od państwa). Liczebność osób biorących w protestach szacuje się w dziesiątkach tysięcy w największych miastach.

27 października w imieniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart przedstawiła pierwsze postulaty swojego ruchu. Są to m.in. zmiana sytuacji prawnej Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego, wycofanie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny, dymisja Julii Przyłębskiej z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wybór niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich, nowelizacja budżetu – więcej środków na ochronę zdrowia i pomoc dla przedsiębiorców, prawo do aborcji na żądanie, rzetelna edukacja seksualna, antykoncepcja refundowana przez państwo, laicyzacja państwa, zaprzestanie finansowania Kościoła z budżetu państwa, wycofanie lekcji religii ze szkół i dymisja rządu. Zapowiedziała ponadto utworzenie Rady Konsultacyjnej, aby w formie dialogu rozwiązać aktualną sytuację w Polsce.30 października 2020 prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz uregulowania w niej kwestii dotyczących możliwości aborcji w przypadku tzw. wad letalnych.

Protesty popierają znane osoby nie tylko z Polski, ale również pozostałej części świata, m.in. Dua Lipa, Miley Cyrus, Anne-Marie, Zara Larsson, Jameela Jamil, Olly Alexander, Melanie Martinez, Finneas O’Connell.

Trwające protesty są największymi masowymi manifestacjami w Polsce od czasu przemian ustrojowych w 1989 roku.

Dodaj komentarz