Polski talent w Wrexham

            Naszej redakcji udało się przeprowadzić wywiad ze wschodzącą gwiazdą brytyjskiej sceny hip-hopowej z Wrexham pochodzenia polskiego. Alex był uprzejmy udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań przy okazji premiery jego nowego albumu „Drug Romance”.

Kim jesteś i skąd pochodzisz?

             Nazywam się Alex Juzwin, lecz kojarzony jestem częściej pod moim pseudonimem scenicznym „Misfit”. Urodziłem się w Prudniku w Polsce, a do UK przeprowadziłem się wraz z rodzicami w wieku 6 lat w 2004 roku.

Gdzie mieszkasz i czym się obecnie zajmujesz?

             Mieszkam w Wrexham i studiuję na Uniwersytecie w Chester kierunek  Business Management. Oprócz tego tworzę muzykę hip-hopową, dzięki czemu miałem przyjemność występować na scenach różnych części Walii i Wielkie Brytanii.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera?

            Tak naprawdę moja kariera muzyczna miała początek pod koniec 2013 roku. Spędzałem wiele czasu w domu, słuchając podkładów muzycznych różnych producentów na YouTube i próbując do nich rapować. Z początku było to tylko hobby, jednak dwa lata temu zaproponowano mi występ na  Voicebox w Wrexham. Dla tych, którzy nigdy nie słyszeli tej nazwy, to platforma popularyzująca poezję i muzykę, gdzie każdy może się zaprezentować. Po występie na Voicebox otrzymałem zaproszenie do grupy „The Larynx”, hip-hopowego kolektywu założonego w Wrexham przez Dave’a Actona. Dzięki temu mogłem częściej występować na scenach całego kraju, a także na popularnych lokalnych festiwalach, takich jak Focus Wales czy Wrexfest. W ten sposób poznałem wielu innych muzyków, z którymi obecnie współpracuję oraz wiele miejsc, w których mogę występować. Jak dotąd wszystko idzie po mojej myśli i nie mogę się doczekać, co przyniesie przyszłość.               

O czym są Twoje piosenki?

            Wiele z nich ma dość osobisty charakter i zróżnicowaną treść; od imprezowania po zawód miłosny. Zawieram w nich historie, w których każdy może znaleźć coś ze swojego życia. Na moim najnowszym albumie pod nazwą „Drug Romance” znaleźć można moją własną, mroczną historię miłosną. Około roku zajęło mi pisanie tekstów i jej nagranie, a wydana została 12 stycznia 2018.

Skąd czerpiesz inspiracje do swoich tekstów?

             Staram się za wszelką cenę unikać zewnętrznych inspiracji, gdyż chcę, by moja muzyka była jak najbardziej oryginalna. Często, gdy piszę muzykę, staram się nie słuchać innych wykonawców, by przypadkiem nie zasugerować się ich brzmieniem.

 

[[inline-banner]]

Jak byś określił swój styl?

            Styl, w którym tworzę, określa się czasem jako Emo Rap i w dużej mierze mogę się z tym zgodzić, biorąc pod uwagę treści zawarte w piosenkach oraz mój wizerunek sceniczny.

Jakie są Twoje muzyczne plany na przyszłość?

             W przyszłości chcę dużo komponować, może bardziej eksperymentować. Planuję niedługo stworzyć domowe studio i poznać lepiej technologiczną stronę produkcji muzyki, co da mi szansę pracy w domu i bycia bardziej efektywnym. Przede mną także wiele ekscytujących występów, w tym na Focus Wales 2018 oraz Wrexfest 2018, na które już się cieszę.

Czy rozważałeś kiedykolwiek napisanie piosenki po polsku?

             Kiedyś o tym myślałem, ale przez to, że wszędzie używam głównie języka angielskiego, mój pisany polski nie jest tak dobry, jak dawniej. Łatwiej jest mi pisać po angielsku.

Jak odnajdujesz się jako Polak w Brytyjskim społeczeństwie?

             Uważam, że traktowany jestem sprawiedliwie i z poszanowaniem równości. Mam takie same możliwości jak ktokolwiek w UK. Brytyjskie społeczeństwo było dla mnie bardzo miłe i jestem za to bardzo wdzięczny. Jestem przekonany, że bycie Polakiem w UK nie robi żadnej różnicy, a każda tutejsza społeczność jest otwarta na odmienne kultury i tradycje.

Czy trudno było Ci się przystosować i zintegrować?

            Z początku tak, ale było to spowodowane barierą językową, zanim nauczyłem się mówić po angielsku. Zauważyłem, że zaraz po przekroczeniu tej bariery było mi już całkiem łatwo się zintegrować. Od najmłodszych lat bardzo starałem się uczyć poprawnej wymowy, dzięki czemu nabyłem odpowiedniego akcentu. Niesamowite jest to, że czasem, kiedy mówię ludziom, że jestem Polakiem, nie chcą mi wierzyć. Muszę im wtedy zaprezentować próbkę naszego języka.

Co byś doradził polskim nastolatkom borykającym się z trudnościami związanymi z imigracją.

             Moja rada to jak najszybciej nauczyć się języka. Bez tego trudno się przystosować i poznać nowych przyjaciół. Gdy znasz język, nawiązywanie znajomości, szukanie pracy, praca itd. są znacznie łatwiejsze. Po przyjeździe do UK przez cztery lata nie miałem ani jednego znajomego z Polski. Zmusiło mnie to do jak najszybszej nauki języka i bardzo się z tego cieszę. Gdyby nie to, mój angielski nie byłby tak dobry, jak jest obecnie.

            Gdzie można zobaczyć Twój występ i gdzie słuchać Twojej muzyki?     

            Można mnie zobaczyć na Voicebox odbywającym się w każdy drugi poniedziałek miesiąca w galerii „UnDeGun” w Wrexham. Wystąpię też na tegorocznej edycji festiwalu Focus Wales oraz Wrexfest. Więcej informacji można znaleźć na stronie focuswales.com, a także facebookowej stronie festiwalu Wrexfest.

Mojej muzyki można słuchać na:

Facebook: @misfitwrexham

Twitter: @alex_juzwin

Youtube: MisfitTV 

Soundcloud: Misfit 

Bandcamp: Misfit

Mój najnowszy album Drug Romance dostępny jest bezpłatnie na portalu BandCamp.

Z Alexem Juzwinem rozmawiał Dominik Napierala

Dodaj komentarz