Oczy to skarb – dbaj o nie!

Każdy z nas bez wątpienia chce jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem i podziwiać piękno obrazów które każdego dnia odkrywa przed nami otaczający nas świat. Jednocześnie, chyba wszyscy codziennie korzystamy z komputerów, a wielu nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Jak pożyteczne by te dobrodziejstwa technologii nie były w pracy, nauce czy rozrywce, pamiętajmy by używać ich mądrze, gdyż mogą one mieć negatywny wpływ na nasze oczy.

Wszystkie czynności, które wykonujemy na komputerze, tablecie czy smartfonie, a także (uwaga mole książkowi!) czytanie i pisanie, wymagają intensywnego patrzenia do bliży. Byśmy mogli widzieć wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko oka, następuje w nim skurcz mięśnia powodujący zaokrąglenie soczewki; natomiast gdy skupiamy wzrok na oddalonym przedmiocie, mięsień rozluźnia się, a soczewka spłaszcza. Zjawisko to znamy jako akomodację oka. Kiedy regularnie i z dużą intensywnością patrzymy na blisko położone przedmioty, dochodzi do skurczu akomodacji – zdolność oka do zmiany kształtu soczewki zanika, a my tracimy zdolność ostrego widzenia odległych przedmiotów. Innymi słowy, rozwija się u nas krótkowzroczność.

Poza skurczem akomodacji, dodatkową przyczyną tej wady wzroku jest ucisk powiek na rogówkę (zewnętrzną powłokę oka) podczas pracy przy ekranie, czytania i pisania. Powstawaniu i pogłębianiu się krótkowzroczności można zapobiegać, pozwalając oczom na odpoczynek od patrzenia do bliży. W czasie pracy z komputerem czy innym elektronicznym gadżetem, a także w czasie czytania, jak najczęściej odrywajmy wzrok od ekranu lub książki, by spojrzeć w dal, przez okno, i skupić wzrok na odległych obiektach, najlepiej na drzewach, na zieleni.

Zadbajmy też, by na 1 godzinę pracy wzrokiem do bliży przypadało 5 minut przerwy, podczas której będziemy patrzeć do dali – możemy np. wyjść na krótki spacer z psem. Gdy czytamy, pamiętajmy ponadto, aby odległość tekstu od oczu wynosiła 30cm. Na koniec dobra wiadomość dla telewidzów – wykazano, że oglądanie telewizji co prawda męczy wzrok, ale nie powoduje krótkowzroczności. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że patrzymy na ekran telewizora z większej odległości.

Zaleca się, by nasze oczy były oddalone od telewizora na odległość równą 5 przekątnym jego ekranu. Zważywszy na ten ostatni akapit, może w dobie serwisów streamingowych warto jednak przesiąść się z powrotem sprzed komputera na kanapę i chwycić za pilot od TV?

Dodaj komentarz