Kiedy stara jednofuntówka przestanie być ważna i co z nią później zrobić?

Nowa moneta jednofuntowa została wprowadzona do obiegu w marcu tego roku. Mieszkańcy Wysp są nakłaniani do wymiany starych monet jak najszybciej. Tracą one ważność 15-go października tego roku. Monety będzie nadal można wymienić w banku, lecz jest to tylko opcja tymczasowa.

Okres między marcem a końcem września nazywany jest ‘co-circulation period’ czyli okresem, w którym obie monety są legalnym środkiem płatniczym. The Royal Mint mówi: “Namawiamy Was, abyście wydali, wpłacili na konto lub przekazali te monety na cele charytatywne przed piętnastym października.” Nowa moneta £1 Nowa moneta ma 12 boków i została wprowadzona do użytku 28-go marca 2017. Tym samym zamieniła poprzednia monetę, która była w obiegu od 1983 roku. Nowa moneta została nazwana ‘najbezpieczniejszą monetą świata’. Jest ich ponad 1.5 biliona.

Średnio jedna na trzydzieści starych monet jest podrobiona. Co się stanie po piętnastym października? Od północy 15-go października biznesy w UK nie będą musiały przyjmować starych monet, więc najlepszym wyborem jest wydanie ich przed tą datą. Później monety będzie można zabrać do banku, w którym ma się otwarte konto, lub na pocztę. Żeby nie iść na darmo, najlepiej zadzwonić do banku i upewnić się, że akceptowane tam są jeszcze stare monety.

Eksperci informują, że każdy bank może mieć inne zasady wymiany starych jednofuntówek. Mogą one również mieć limity, które nie pozwolą na wpłatę większej ilości starych monet.

Dodaj komentarz