Holenderscy urzędnicy rekwirują kanapki z szynką kierowców przybywających z Wielkiej Brytanii

Osobisty import mięsa i produktów mlecznych do UE został zakazany od czasu zakończenia Brexitu

Holenderskie wiadomości telewizyjne wyemitowały materiał filmowy przedstawiający celników konfiskujących kanapki z szynką kierowcom przybywającym promem z Wielkiej Brytanii zgodnie z przepisami zakazującymi osobistego importu mięsa i produktów mlecznych do UE po Brexicie.

Urzędnicy noszący odblaskowe kurtki wyjaśniają zaskoczonym kierowcom samochodów i ciężarówek na terminalu promowym Hook of Holland, że od czasu Brexitu „nie wolno już przywozić do Europy niektórych rodzajów żywności, takich jak mięso, owoce, warzywa, ryby itp. rzeczy ”.

Zdezorientowanemu kierowcy z kilkoma kanapkami zawiniętymi w folię aluminiową, który zapytał, czy może oddać mięso i zatrzymać tylko chleb, jeden z celników odpowiedział: „Nie, wszystko zostanie skonfiskowane. Witamy w Brexicie, proszę pana, przepraszam. ”

Zakaz wszedł w życie w Nowy Rok, gdy okres przejściowy Brexitu dobiegł końca, a Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) powiedział, że podróżni powinni „używać, konsumować lub pozbywać się” przedmiotów zabronionych na lub przed granicą.

„Od 1 stycznia 2021 r. Nie będzie można wnosić POAO (produktów pochodzenia zwierzęcego), takich jak produkty zawierające mięso lub nabiał (np. Kanapka z szynką i serem) do UE” – czytamy w wytycznych Defra dla kierowców zawodowych.

Komisja Europejska twierdzi, że zakaz jest konieczny, ponieważ mięso i produkty mleczne mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zwierząt, takie jak pryszczyca lub pomór świń, i „nadal stanowią realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w całej Unii”.

Holenderskie służby celne zamieściły również zdjęcie produktów spożywczych, od płatków śniadaniowych po pomarańcze, które urzędnicy skonfiskowali na terminalu promowym, dodając: „Od 1 stycznia nie można przywieźć żywności z Wielkiej Brytanii”.

Służba celna dodała: „Więc przygotuj się, jeśli podróżujesz do Holandii z Wielkiej Brytanii. W ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności i wspólnie zapewniamy przyspieszenie kontroli ”.

• Nagłówek tego artykułu został zmieniony w dniu 12 stycznia 2021 r. Dotyczy to wszystkich kierowców przybywających z Wielkiej Brytanii, a nie tylko kierowców brytyjskich, jak stwierdzono we wcześniejszej wersji.

Dodaj komentarz