Covid-19: Siedem zgonów z powodu zakrzepów krwi w Wielkiej Brytanii po szczepionce AstraZeneca

Siedem osób zmarło z powodu “niezwykłych” zakrzepów krwi po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca w Wielkiej Brytanii, potwierdził regulator leków BBC.

W sumie 30 osób z 18 milionów zaszczepionych do 24 marca miało te skrzepy.

Nadal nie jest jasne, czy są one tylko zbiegiem okoliczności, czy prawdziwym skutkiem ubocznym szczepionki.

Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej twierdzi, że korzyści nadal przeważają nad jakimkolwiek ryzykiem.

Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Leków powtórzyły ten wniosek.

Rzeczniczka AstraZeneca powiedziała: „Bezpieczeństwo pacjentów pozostaje najwyższym priorytetem firmy”.

Jednak niepokój doprowadził do tego, że inne kraje, w tym Niemcy, Francja, Holandia i Kanada, ograniczyły stosowanie szczepionki tylko do osób starszych.

Dane opublikowane w piątek przez MHRA wykazały 22 przypadki zakrzepicy żylnej zatoki mózgowej (CVST), która jest rodzajem skrzepu krwi w mózgu.

Towarzyszył im niski poziom płytek krwi, które pomagają tworzyć skrzepy krwi w organizmie. MHRA wykrył również inne problemy z krzepnięciem krwi wraz z niskim poziomem płytek krwi u ośmiu osób.

Teraz MHRA potwierdziła w e-mailu do BBC, że „niestety siedem osób zmarło”.

Dr June Raine, dyrektor naczelny MHRA, powiedział: „Korzyści… w zapobieganiu zakażeniu Covid-19 i jego powikłaniom nadal przeważają nad jakimkolwiek ryzykiem, a społeczeństwo powinno nadal otrzymywać szczepionkę, gdy zostanie o to poproszone”.

Trwają badania mające na celu ustalenie, czy szczepionka AstraZeneca powoduje bardzo rzadkie zakrzepy krwi. Wcześniej w tym tygodniu Europejska Agencja Leków stwierdziła, że „nie zostało to udowodnione, ale jest możliwe”.

Dwie kwestie budzą podejrzenia. Pierwszym jest niezwykły charakter zakrzepów, w tym niski poziom płytek krwi i rzadkich przeciwciał we krwi, które są powiązane z innymi zaburzeniami krzepnięcia.

„Stwarza to możliwość, że szczepionka może być przyczyną tych rzadkich i nietypowych przypadków CVST, chociaż jeszcze tego nie wiemy, więc pilnie potrzebne są dalsze badania” – powiedział prof. David Werring z UCL Institute of Neurology.

Drugą kwestią jest różnica między szczepionkami Oxford-AstraZeneca i Pfizer-BioNTech.

Były dwa przypadki CVST po Pfizer w Wielkiej Brytanii na ponad 10 milionów zaszczepionych, ale te nie miały niskiego poziomu płytek krwi.

W Niemczech odnotowano 31 CVST i dziewięć zgonów z 2,7 miliona zaszczepionych tam osób, przy czym większość przypadków dotyczy kobiet młodych lub w średnim wieku.

Podobne dane na temat tego, kto ucierpiał w Wielkiej Brytanii, nie zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii, ale uważa się, że ucierpiała większa liczba osób.

Dodaj komentarz