AktualnościWielka Brytania

Theresa May prześwietli wizy bogatych Rosjan

W związku z możliwością zaangażowania Rosji w sprawę otrucia rosyjskiego szpiega Skripala i jego córki premier Theresa May zapowiedziała, że służby dokonają przeglądu zasadności przyznawania wiz zamożnym obcokrajowcom. Jest to kolejny dyplomatyczny krok rządu zaraz po wydaleniu z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów.

Dotąd obowiązujące prawo dawało możliwość uzyskania wizy inwestycyjnej, upoważniającej do stałego pobytu obcokrajowcom, którzy zdecydowali się zainwestować w brytyjską gospodarkę co najmniej 1 mln funtów. Nie jest tajemnicą, że zamieszkało w ten sposób na Wyspach wielu oligarchów rosyjskich lub osób, które z jakichś przyczyn zdecydowały się unikać przebywania w Rosji. Istnieje także podejrzenie, że część z osób, które taką wizę otrzymały, dorobiły się swoich majątków w sposób niejasny lub prowadząc działalność przestępczą. Premier w sposób niepozostawiający wątpliwości oświadczyła, że w UK nie ma miejsca dla takich ludzi i ich pieniędzy.

[[inline-banner]]

Kryzys dyplomatyczny rozpoczął się po ujawnieniu informacji, że środek, którym otruto byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala, to opracowany za czasów zimnej wojny w ZSRR „nowiczok”, neurotoksyna, której nawet najmniejsze ilości powodują bardzo poważne zaburzenia fizjologiczne, prowadząc do śmierci ofiary.

Choć prezydent Rosji Władimir Putin zaprzecza tym oskarżeniom, Kreml nie od dzisiaj łączony jest z tajemniczymi zgonami byłych funkcjonariuszy wywiadu rosyjskiego na obczyźnie. To samo dotyczy dysydentów i osób, które w jakiś sposób w przeszłości weszły w konflikt z Władimirem Putinem. Rosja zapowiedziała też symetryczne działania dyplomatyczne.

Dodaj komentarz