Sędzia oskarża HMRC o wymyślanie kwot w celu terroryzowania ludzi

Numery wydane przez organ podatkowy „wyskubane z powietrza” w celu zastraszenia podatnika o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

Brytyjski organ podatkowy został oskarżony o tworzenie danych liczbowych w celu terroryzowania ludzi przez sędziego, który powiedział, że sześciocyfrowy rachunek został „zerwany z powietrza” w celu zastraszenia podatnika otrzymującego świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

Eksperci ostrzegali, że sprawa jest częścią trendu, w którym HM Revenue & Customs popełnia błędy i nie sprawdza właściwie żądań podatników.

W wyroku opublikowanym w zeszłym miesiącu sędzia Geraint Jones QC orzekł na korzyść podatnika, który odwołał się od podatku i kar w wysokości 342 000 funtów.

First Tier Tribunal usłyszał, że w 2018 r. HMRC wystawił Sebastianowi Cussensowi rachunek zq podatek dochodowy w wysokości 272 840 funtów, opierając się na przekonaniu, że jest on przedsiębiorcą kupującym i sprzedającym tanie samochody używane. HMRC zarzucił, że Cussens nie zadeklarował zysków z handlu w latach 2005–2016, a także nałożył na niego kary w wysokości 70 102 funtów.

Trybunał orzekł jednak, że C. Cussens, który reprezentował się z pomocą swojego 81-letniego ojca, otrzymywał Employment and Support Allowance. Świadczenie to wypłacane jest osobom niezdolnym do pracy z powodu upośledzenia fizycznego lub psychicznego. W wyroku dodano, że w oparciu o uwagi na rozprawie trybunał uznał, że pan Cussens „nie miał umiejętności, zdolności i być może zrozumienia, aby właściwie rozpatrywać odwołanie”.

Sędzia uznał, że C. Cussens nie współpracował z HMRC i nie wspomniał im o swoim stanie zdrowia przed rozprawą.

Niemniej jednak trybunał stwierdził błędy w podstawie, na której HMRC obliczył rachunek wystawiony panu Cussensowi, mocno krytykując jego założenie, że mógł on osiągnąć 50-procentową marżę zysku netto jako „dziki, ekstrawagancki i nieuzasadniony”. W wyroku zauważono, że prawnik HMRC nie był w stanie wyjaśnić, w jaki sposób osiągnięto marżę zysku.

„Trochę to boli, że ponieważ wnoszący odwołanie nie chciał współpracować i wtykał głowę w piasek, respondenci [HMRC] postanowili wyznaczył kwoty prawie „ terrorystyczne ”, aby przekonać wnoszącego odwołanie do właściwego zaangażowania się w sprawy podlegające odwołaniu – powiedział wyrok.

„W dokumentach nie widzieliśmy niczego, co sugerowałoby, że jakakolwiek myśl, rozważenie lub analiza została podjęta przez urzędnika oceniającego [HMRC] i / lub urzędnika kontrolnego [HMRC] w celu podjęcia decyzji, czy przyjąć zysk netto w wysokości 50 procent rzekomego obrotu był lub nie był rozsądną podstawą do dalszego postępowania. Jesteśmy głęboko przekonani, że kwota ta została po prostu „wyrwana z powietrza”.

Sędzia Jones, który umorzył rachunek podatkowy i wszystkie kary, skrytykował również funkcjonariuszy HMRC za to, że nie rozważali wiarygodności osoby, uznanej za niezdolną do pracy z powodu upośledzenia fizycznego lub psychicznego, zarabiającej dziesiątki tysięcy funtów z własnych wysiłków .

„Wygląda na to, że nikt w HMRC nie sprawdza rzeczywistości w tych przypadkach i nie pyta„ czy to realistyczna kwota? ” – powiedział Keith Gordon, adwokat w Temple Tax Chambers. „Widzą tylko liczby. To tak, jakby grali w grę Monopoly ”.

Mark Taylor, szef ds. Dochodzeń podatkowych i rozwiązywania sporów w firmie księgowej Buzzacott, dodał, że sprawa wykazała, że „siatki bezpieczeństwa” w HMRC nie działały i brakowało doświadczenia handlowego w urzędzie.

„Ktoś z doświadczeniem w HMRC podpisałby te dane, następnie urzędnik kontrolny również je podpisał, a następnie trafili do adwokatów HMRC, którzy powiedzieli„ przejdźmy do trybunału ”i nikt nie wykrył, że ta sprawa ma fundamentalne wady, ” powiedział. „Widzimy zbyt wiele takich przypadków, aby uznać je za odizolowane”.

HMRC w odpowiedzi na orzeczenie: „Zobowiązujemy się traktować wszystkich podatników z szacunkiem, uwzględniając indywidualne okoliczności. Uważnie rozważamy wyrok. “

Dodaj komentarz