Kto to jest doula i czy mogłaby Ci się przydać?

Zaczęliśmu współpracę z Panią Anią Rutkowską, która prowadzi blog aniarutkowska.com

Cieszy nas to bardzo, gdyż wierzymy, że informacje, które przekazuje Pani Ania są bardzo ważne i przydatne polakom w UK.

Ania pisze: “Kiedy w 2012 urodziłam moje pierwsze dziecko, miałam wrażenie, że wiem jeszcze mniej, niż przed porodem. Postanowiłam wtedy, że dowiem się wszystkiego, co mogę o tym, co się wydarzyło i zgłębię tajniki pozytywnego porodu.
W 2016 roku postanowiłam zostać doulą. Miałam wtedy, po wielu miesiącach edukacji, ogromny moment AHA! Postanowiłam przetestować teorię w praktyce. Potrzebowałam do tego tylko… zajść w ciążę i urodzić! Ha!
Mój plan się powiódł na początku 2017 roku, kiedy to na świat przyszedł mój syn. Urodzony w domu, w wodzie. Urodziłam go sama. Sama zarządzałam swoim ciałem w porodzie, sama nim kierowałam.”

Ania pomaga rodaczkom w UK poprzez doradztwo, tszkołę rodzenia i kursy.

 

Kto to jest doula i czy mogłaby Ci się przydać?

Doula jest niemedycznym wsparciem dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu.

Poród zawsze odbywał się w towarzystwie wioski Naszych bliskich kobiet. Doula w dzisiejszych czasach to namistka takiego kobiecego, wioskowego wsparcia. Jest to osoba , która pracuje niezależnie, zna się na fizjologii porodu i oferuje Ci wsparcie zarówno emocjonalne jak i praktyczne na drodze do stawania się mama

Podczas ciąży służy Ci wiedzą , źródłami i rozmową aby jak najlepiej przygotować się do porodu. Ważna praca która odbywa się z doulą rozgrywa się na przestrzeni podejścia do proodu i macierzyństwa , praca z emocjami i lękami.
Jako doule, możemy Ci pomóc nawigować system medyczny i położniczy – co może być szczególnie Ważne dla Nas emigrantów – chcemy abyś znała swoje prawa i potrawiła być asertywna jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie jest wprawdwie naszą rolą aby dawać Ci medyczne rady, aczkolwiek możeby wskazać Ci wiele rzetelnych źródeł i przedyskutować ważne tematy, aby pomóc w przygotowaniu się do ważnych wizyt i rozmów z personelem medyczycznym.

Podczas porodu jesteś w centrum Naszej uwagi.

Położne są skupione są na Twoich medycznym stanie, , często mają inne pacjentki, jak i notatki do napisania. My mamy luksus martwienia się tylko i wyłącznie o Ciebie i Twoje potrzeby.
Chcemy dać Ci poczucie bezpieczeństwa i psychicznego i emocjonalnego zaopiekowania.
Co więcej pomagamy Ci fizycznie poprzez masaże i inne metody ukojenia bólu, jak np uzywanie szala rebozo, sugerowania zmian pozycji i tym poddobnych
Podczas porodu również pomagamy w komunikacji i mediacji z personelem medycznym.
Przede wszystkim jesteśmy dla Ciebie osoba która wierzy w Ciebie i Twój potencjał możliwości i towarzyszy Ci bezwarunkowo
Jest dla Nas bardzo ważne abyś miała poczucie sprawczości podczas ciąży i porodu.

 

Czytaj pełen artykuł tutaj.

Dodaj komentarz