Chleb z Subway w rzeczywistości nie jest chlebem, orzekł irlandzki Sąd Najwyższy – dlaczego?

Decyzja zapadła po apelu franczyzobiorcy amerykańskiej firmy w Galway.

Kanapki z Subway nie będą już podawane w „chlebie” w Irlandii po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że przepis sprzedawcy detalicznego zawiera zbyt dużo cukru.

Sędziowie stwierdzili, że bułki mają zbyt wysoką zawartość cukru, aby spełnić prawną definicję chleba w sprawie dotyczącej opodatkowania środków spożywczych.

Irlandzki franczyzobiorca amerykańskiej firmy twierdził wcześniej, że nie powinien płacić podatku VAT od swoich ogrzewanych subów, ponieważ należy je uznać za „produkt podstawowy”.

Jednak irlandzki sąd najwyższy orzekł, że ilość cukru w chlebie oznacza, że nie może on być opodatkowany jako taki i nie może być sprzedawany po zerowej stawce.

Irlandzka ustawa o podatku VAT z 1972 r. mówi, że składniki chleba, takie jak cukier i tłuszcz, nie powinny przekraczać 2% masy mąki w cieście.

Zgodnie z prawem irlandzkim chleb jest podstawowym pożywieniem i dlatego może być sprzedawany z zerową stawką podatku.

Ustawa ma również na celu wyraźne odróżnienie chleba od innych produktów wypiekanych z ciasta, do których można dodać cukier i inne składniki, wyjaśnił sędzia Donal O’Donnell.

Odwołanie Bookfinders Ltd., franczyzobiorcy Subway z siedzibą w hrabstwie Galway, zostało odrzucone przez pięciu sędziów, którzy stwierdzili, że zawartość cukru w około dziesięciu procentach mąki – zarówno w przypadku bułek białych, jak i pełnoziarnistych – była zbyt wysoka, aby spełnić próg

Dodaj komentarz